BATIS OIL

  
  
  

ورود به سایت

مقالات

مقالات

 

مقالات:

فاکتور های تعیین کننده در انتخاب روغن موتور

روغن موتور

کار روغن موتور چیست:  وظایف اصلی روغن موتور ؛ روان سازی قسمتهای متحرک موتور ، به حداقل رساندن اصطحکاک و فرسایش ، کمک به کاهش حرارت و به خود گرفتن کثافات ، ذرات معلق و رسوبات لجنی حاصل از احتراق می باشد.  بدلیل اینکه روغن موتور باید این چند کار پیچیده را به طور همزمان انجام دهد ، یک فرمولاسیون شیمیایی پیچیده را می طلبد ، اما شما برای آنکه بدانید روغن موتور چگونه عمل می کند ، چگونه رده بندی می شود و چگونه باید نوع صحیح آنرا برای خودرویتان برگزینید ، نیاز به شیمیدان و یا مهندس شیمی بودن ، ندارید. کافی است با انواع مختلف روغن موتور ، رده بندیهای آن و علائم و اختصاراتی که برای آن استفاده می شود ، آشنا باشید. 

 1-فاکتور روغن موتور API :

شاخص  یا به اختصار American Petroleum Institute که توسط انجمن نفت امریکا مطرح گردیده است بیان گر کیفیت API  حرف انگلیسی بر روی بطری روغن موتور مشخص است نشان دهنده کیفیت روغن موتور است. حرف 2روغن موتور است. این شاخص که با اول بیان گر نوع سوخت (دیزل یا بنزین) و حرف دوم بیان گر نوع کیفیت روغن موتور می باشد که از اولین حرف الفبای انگلیسی شروع می شود.این شاخص که با اول بیان گر نوع سوخت (دیزل یا بنزین) و حرف دوم بیان گر نوع کیفیت روغن موتور می باشد که از اولین حرف الفبای انگلیسی شروع می شود.
شاخص های قدیمی به صورت است که این روغن موتورها از کیفیت پایینی برخورداند و می توان …SA /SB/SC/SD/SE/SF گفت استفاده از این روغن موتورها در خودروهای امروزی کاملا منسوخ شده است. امروز بیشتر از روغن موتور هایی با شاخص SJ/SL/SM/SN استفاده می شود. برای انتخاب شاخص کیفیت روغن موتور بر اساس آنچه در دفترچه خودروی شما ذکر شده است بهتر است از همان سطح یا سطوح بالاتر استفاده نمایید و از روغن موتورهای با سطوح کیفیت پایین تر به هیچ عنوان استفاده نکنید. بدیهی است روغن موتورهای تولید شده در سطوح کیفی بالاتر دارای قابلیت های فنی بیشتری می باشند و این موضوع ارتباطی با سال ساخت خودروی شما ندارد. روغن های با شاخص کیفیت  و SM بهترین انتخاب برای خودرو شما می SN  باشند. همچنین شما می توانید از روغن موتور با کیفیت  به جای SN  استفاده کنید زیرا کیفیت این روغن بالاتر از کیفیت روغن موتور SM است و نه تنها آسیبی متوجه موتور خودرو شما نمیSM  شود بلکه از نظر کیفیت مناسب تر هم می باشد. ولی برای مثال اگر در دفترچه راهنما خودرو شما ذکر شده باشد که از روغن موتور با کیفیت استفاده کنید، پیشنهاد می شود از روغن با یک رتبه پایین تر استفاده نکنید یعنی SN روغنی با شاخص مناسب خودرو شما نیست. نمودار زیر به خوبی این موضوع را نشان می دهد که با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی SM این شاخص روغن موتور چگونه از  به SA ارتقاء یافته است. پس بهتر است برای خرید روغن موتور حتما به این فاکتور مهم دقت کنید و از SN روغن موتور هایی با کیفیت بالا برای خودرو خود استفاده کنید.


 
شاخص کیفیت روغن موتور بر اساس API
توجه: بهتر است از روغن موتور هایی با شاخص کیفیت بالاتر برای موتور خودرو خود استفاده کنید. در حال حاضر بالاترین کیفیت روغن موتور تولید شده است. ممکن است در آینده SN  ای نه چندان دور و با پیشرفت تکنولوژی در زمینه روغن موتور این شاخص به  .ارتقاء پیدا کند SO  -فاکتور 2 ) (غلظت روغن موتور SAE ویسکوزیته یا گرانروی ، یک مختصر فیزیکی سیالات است ، که به مقاومت آنها در برابر جریان یافتن بستگی دارد. به طور مثال آب دارای ویسکوزیته پایین و عسل دارای ویسکوزیته بالایی است ، ویسکوزیته مایعات تابعی است از دما ، بدین معنا که با افزایش دما ویسکوزیته کم و با کاهش دما ویسکوزیته افزایش می یابد. ویسکوزیته در مورد روغن به طور عامیانه ، با نام وزن نیز شناخته می شود.  یکی دیگر از فاکتورهایی که در انتخاب روغن موتور نقش اساسی دارد، نوع روغن موتور از نظر گرانروی (ویسکوزیته) آن است. یعنی غلظت روغن موتور باید به چه میزان باشد تا با توجه به نوع کارکرد موتور و شرایط آب و هوایی، روغن موتور بهترین عملکرد را داشته باشد.
انجمن مهندسین خودرو  یا به اختصار (Society or Automotive Engineers) برای تعیین گرانروی روغن موتور استاندارد خاصی را SAE طرح کرده اند که نحوه انتخاب روغن موتر را به مراتب ساده تر می کند و شما به راحتی می توانید روغن موتور مناسب خودرو خود را خریداری کنید. البته باید به این نکته توجه کرد که با پیشرفت تکنولوژی روغن موتورهای چند حالته وارد بازار شده (Multi Grade)  اند که در دماهای مختلف عملکرد مطلوبی از خود نشان می دهند. اگر با دقت به بطری روغن موتور نگاه کنید این شاخص به صورت های زیر بر روی بطری روغن موتور مشخص شده اند.
(SAE: 10W-40 , 05W-40 , 05W-30 , 10W-30 , 20W-50 , 0W-20 , …)


 
غلظت روغن موتور
 
عدد اول قبل از حرف نشان دهنده گرانروی روغن موتور در دمای پایین (فصل زمستان) است و هرمقدار این عدد کوچک باشد W روغن موتور رقیق تر است یا به اصطلاح گرانروی پایین تری دارد. این عدد نقش مهمی در استارت اول در روزهای سرد زمستان دارد. زیرا برای روغن کاری موتور در این حالت روغن موتور باید به مراتب رقیق باشد تا روانکاری به خوبی انجام شود زیرا به علت سرمای هوا در فصل زمستان ممکن است روغن موتور به مراتب غلیظ تر شود و در نتیجه حرکت آن بین قطعات مکانیکی موتور به کندی انجام شود که این امر باعث آسیب به موتور و خوردگی قطعات به دلیل روانکاری نادرست داخل موتور می شود. بنابراین هرچه این عدد کوچکتر باشد، روغن موتور رقیقتر است و به شما این اطمینان را می دهد که در همان استارت اول کل اجزای داخلی موتور روغن کاری شده و موتور به راحتی روشن شود . عدد دوم بعد از حرف نشان دهنده غلظت روغن موتور در درجه حرارت های بالا است و هرچه این عدد بزرگتر باشد غلظت روغن W  +04موتور بالاتر و یا به اصطلاح سنگین تر است. برای مثال اگر شما در شهری مثل اهواز زندگی می کنید که دمای هوای آن ممکن است تا درجه سانتی گراد افزایش پیدا کنید پس بهتر است روغن موتوری انتخاب کنید که با توجه به گرمای هوا و گرمای داخلی موتور خاصیت روانکاری خود را از دست ندهد یعنی غلظت آن به مقداری کافی باشد چون ممکن است روغن موتور در این شرایط (دمای بالای محیط و دمای داخلی موتور) کاملا رقیق شود و در نتیجه کارایی خود را از دست بدهد. بنابراین بهتر است برای خرید روغن موتور به  جدول زیر که نشان دهنده محدوده دمایی روغن موتور بر اساس گرانروی است، دقت کنید. 
غلظت روغن موتور
 
10 برای مثال روغن موتور + درجه سانتی گراد کاربرد دارد. بنابرابن با استفاده از 04 - تا 04 با توجه به جدول در بازه دمایی W-40 نمودار بالا می توان به راحتی روغن موتور مناسب را بر اساس شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن زندگی می کنید را بدست آورید. برای + درجه سانتی گراد است، بنابراین با توجه به این 04 - درجه سانتی گراد تا 04مثال دمای شهر تهران و اطراف آن در تابستان در محدوده دمایی 15W رنج دمایی روغن موتوری مناسب است که گرانروی آن در دمای بالا زیاد باشد در نتیجه استفاده از روغن موتورهایی با شاخص گرانروی 10 و یا روغن40 در این بازه دمایی پیشنهاد می W-40  شود. روغن موتور مناسب برای مناطق سرد سیر: برای مناطق سرد سیر بهتر است از روغن موتور هایی استفاده شود که در دماهای پایین، رقیق تر هستند یا به عبارت دیگر گرانروی پایین تری دارند تا در هنگام اولین استارت در روز سرد به موتور خودرو آسیبی وارد نشد و موتور به راحتی روشن شود. اگر گرانروی بالا باشد ممکن است در این شرایط روغن موتور به خوبی عمل روانکاری را در استارت اول انجام ندهد و همین امر موجب آسیب رساندن به موتور شما  از جمله شهرهایی هستند که بهتر است از روغن موتورهایی با گرانروی پایین استفاده کنند. …شود. اردبیل، شهرکرد، تبریز، همدان، سنندج 0W برای مثال روغن های -20, . برای این شهرها مناسب است 0W-30,0W-40, 5W-30,05W-40….. روغن موتور مناسب برای مناطق گرم سیر: برای شهرهایی که در مناطق گرمسیر کشور واقع شده اند، روغن موتورهایی مناسب است که گرانروی بالایی دارند. برای مثال شهر بهتر است از روغن موتورهایی استفاده شود که در دمای بالا گرانروی و …هایی چون بندرعباس، سیستان بلوچستان، اهواز، اصفهان، کرمان و
یا غلظت بالایی دارند. برای مثال روغن موتورهای   انتخاب معقولانه ای برای این شهر ها است. 10W-50,10W-40,20W-50,15W-50,… پس بهتر است قبل از خرید روغن موتور به این شاخص مهم دقت کنید. روغن موتور هایی با ویسکوزیته پایین جزو روغن موتور های سبک حساب می شوند. این روغن ها باعث کاهش مصرف سوخت و روان کاریی بهتر موتور می شود. البته نوع موتور و تکنولوژی تولید آن از اهمیت ویژه ای برخوردارند. برای مثال در بیشتر خودروهای ژاپنی، کره ای و اروپایی به دلیل تکنولوژی بالای تولید موتور، از روغن موتور سبک  برای روان کاری موتور استفاده می (5W-20,5W-30)  شود.  -فاکتور پایه روغن موتور 3 یکی دیگر از فاکتور هایی که در انتخاب روغن موتور مهم است، فاکتور پایه روغن موتور است.  فرآیند تولید هر روغن موتور با روغن موتور  . نوع زیر تقسیم بندی می شوند0دیگر کاملا متفاوت است. روغن موتورهای تولید شده بر اساس نوع پایه روغن موتور تولید به    روغن موتور مینرال  (Mineral)    روغن موتور نیمه سنتتیک  (Semi Synthetic)    روغن موتور سنتتیک یا تمام سنتتیک  (Full Synthetic) روغن موتور مینرال: شاید به نوعی می توان گفت این نوع روغن موتور، اولین روغن موتور تولید شده است که در  فرآیند تولید آن هیچ گونه عملیات بهینه سازی صورت نگرفته است. در واقع این روغن موتور بر پایه نفت خام تولید شده و بدون اصلاح سازی ساختار شیمیایی وارد بازار می شود. این روغن موتور مخصوص خودروهای قدیمی و کلاسیک است. با توجه به اینکه این روغن موتور نسبتاٌ ارزان قیمت است ولی به دلیل ساده بودن آن، بازه زمانی بین دو تعویض روغن موتور کوتاه تر است.  روغن موتور نیمه سنتتیک: این روغن موتور ترکیبی از روغن موتور های سنتتیک و روغن موتور ساده (مینرال) است. ساختار شیمیایی روغن موتورهای سنتتیک به طور قابل ملاحضه ای اصلاح شده است که مقاومت، دوام و کارایی آن بالاتر رود. استفاده از این روغن موتور در خودروهای امروزی  ، پژو پارس، سمند، تیبا، ام وی ام و 044، پژو 242و البته نه چندان گران قیمت کاربرد دارد. این نوع روغن موتور برای خودروهایی مانند پژو . مناسب است. قیمت این نوع روغن موتور بالاتر از روغن…  موتور مینرال است و بازه تعویض آن طولانی تر است.   روغن موتور سنتتیک یا تمام سنتتیک: این روغن موتور بر اساس آخرین تکنولوژی در ساخت روغن موتور تولید شده است که تمام ناخالصی های روغن موتور به طور کامل حذف شده و ساختار شیمیایی آن به گونه ای تقویت شده است که مقاومت بالا و روانکاری بهتری نسبت به بقیه روغن موتورها دارد. روغن  می … موتورهای تمام سنتتیک مخصوص خودروهایی با تکنولوژی بالا است، برای مثال بنز، بی ام و، تویوتا ، هوندا ، هیوندای و کیا  و بایست از این نو روغن موتور استفاده کنند. قمیت این روغن موتور به مراتب بالاتر از روغن موتورهای مینرال و نیمه سنتیک است است. هر چند که روغن موتور تمام سنتتیک از نظر نوع عملکرد دارای کارایی بهتری است ولی انتخاب این روغن موتور برای بعضی از خودروها مناسب نیست و یا ضرروتی به خرید این نوع روغن موتور نیست زیرا فقط هزینه های اضافی بر روی دستان شما باقی خواهد گذاشت.
 
 
روغنی است که از ترکیبات شیمیایی یا پولیمراسیون هیدروکربنها تولید می شود و نه با تصفیه نفت خام ، این نوع روغن (Olefins) ، اولین بار برای موتورهای جت بکار گرفته شد که بدلیل مزایایی که این نوع روغن نسبت به نوع مینرال داراست در سالیان اخیر مصرف آن در خودروها نیز فزونی یافته است. روغنهای سنتتیک انواع مختلف با مواد تشکیل دهنده متفاوتی دارند که این امر آنها را از لحاظ کیفیت و نوع مصرف نیز با یکدیگر متمایز می سازد ، از بین صدها نوع روغن سنتتیک با فرمولاسیون های مختلف که هر یک محاسن و معایبی را نیز دارا هستند ، نوعی که بر پایه  یا به اختصار Polyalphaolefins  ساخته می شود و مقادیر کمی هم ( PAO ) در خود دارد ، دارای کارآیی و Ester مقبولیت بیشتری است. از مزیت های اکثر روغن های سنتتیک می توان موارد زیر را ذکر کرد :  0 کاهش مصرف روغن بدلیل عمر بیشتر روغن  2 غیر خورنده و غیر سمی بودن  0 تبخیر شوندگی پایین  0 دمای سوختن بالا  4 مقاومت در برابر اکسیداسیون بالا  2 دارا بودن شاخص ویسکوزیته بالا به صورت طبیعی ( عکس العمل سریع در مقابل تغییرات دما ۷   درصد0/2 کاهش مصرف سوخت تا ۸ نقطه روان شدن پایین  ۹ قابلیت استفاده از روغنهای با گستره ویسکوزیته زیاد بدون نگرانی از شکست پلیمرها  عیب این نوع روغنها نیز ، قیمت بالای آنها و عدم تطابق کامل با موتورهای با تکنولوژی قدیمی است.  روغن سنتتیک اولین بار به طور انبوه توسط آلمانی ها در جنگ جهانی دوم تولید شد. به دلیل نبودن نفت، دولت آلمان با استفاده از ذغال سنگ و گاز متان روغنی را تولید کرد که به دلیل چسبندگی خوب مولکول های روغن از آن برای موتور های هواپیما استفاده می کرد. بعدا با پیشرفت تکنولوژی و بهبود فرایند تصفیه، روغن سنتتیک به روغن تمام سنتتیک تبدیل شد.   
 
سوالات رایج:  - آیا اضافه کردن روغن موتور مینرال به روغن موترهای سنتتیک کار درستی است یا خیر؟ 1 فرض کنید در سفر هستید و ناگهان چراغ چک روغن موتور روشن می شود. بعد از بررسی متوجه خواهید شد که حجم روغن موتور خودرو شما از میزان معمول کمتر است و ناچارید به آن روغن موتور اضافه کنید ولی شاید نتوانید همان روغنی که در مخزن روغن موتور است پیدا کنید. برای مثال شما از روغن موتور سنتتیک استفاده کرده اید ولی تنها چیزی که در اختیار دارید روغن موتور مینرال است. طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته در شرکت موبیل وان که یکی از شرکت های پیش گام در تولید روغن موتور است، (Mobil1) اضافه کردن این روغن ها در این شرایط مشکل ساز نخواهد بود. در واقع این روغن ها به نوعی باهم سازگارند و در اثر ترکیب حالت ژله ای پیش نمی آید.  
در واقع اکثر روغن موتورهای تولید شده ترکیبی از روغن های طبیعی و سنتتیک هستند و اضافه کردن آنها به هم هیچ مشکلی متوجه موتور شما نخواهد کرد. ولی بهتر است زمان تعویض روغن موتور را عوض کرده و این کار را زودتر از موعد انجام دهید. زیرا به دلیل وجود مکمل های مختلف در این روغن موتورها باهم تداخل داشته باشند و در هنگام ترکیب باهم به خوبی عمل نکنند. اگر مجبور به اضافه کردن روغن موتور هستید پیشنهاد می شود از همان برند و گریدی که داخل مخزن روغن موتور است اضافه کنید. زیرا برندهای مختلف از مکملهای ویژه خود استفاده می کنند و ممکن است در ترکیب با روغن موتوری از برند دیگر این مکملها باهم سازگار نباشند. اگر گرید روغن موتور شما باشد، بهتر است از همان گرید استفاده کنید در غیر این صورت اگر ناچار بودید می توانید از 10W-40 همان برند و گریدی مشابه روغن موتور داخل مخزن استفاده کنید. توجه: بهتر است اطلاعات مربوط به روغن موتور خودرو خود را در دفترچه ای یادداشت کنید و یا برچسب تعویض روغن موتور را در جایی در خودرو نگه دارید تا در صورت نیاز و کمبود روغن به آن مراجعه کنید.  -بهترین زمان تعویض روغن موتور کی می باشد؟ 2 تعویض روغن موتور به نوع روغن موتور ( مینرال، سنتتیک، تمام سنتتیک) موجود در مخزن روغن موتور، نحوه رانندگی کردن شما، و اطلاعات موجود در دفترچه خودرو (سرویس های دورهای)، بستگی دارد. روغنهای جدید با کمک تکنولوژیهای پیشرفته و افزودنیهای مختلف دارای کارکردهای بلند مدتی می باشند ، اما همیشه تنها میزان کارکرد نوشته شده ( برحسب کیلومتر یا زمان ، هر کدام زودتر واقع شود ) بر روی ظرف روغن ملاک زمان تعویض نیست ، بلکه با افزایش هر یک از موارد ذیل ، باید زمان تعویض روغن را تسریع بخشید :  0 کارکرد در شرایط سخت مانند دورهای بالای موتور یا بار زیاد  2 میزان درجا کارکردن خودرو ( در ترافیک های سنگین )   0 تعداد استارتها در هوای سرد  0 تنظیم نبودن موتور  البته بر روی بطری هر روغن موتور زمان کارکرد آن ذکر شده است که می توان به آن استناد کرد، در صورت اینکه خودرو شما برای مدت طولانی در پارکینگ خوابیده باشد بهتر است روغن موتور را تعویض کنید.  کیلومتر می۷444 تا 2444ولی به طور معمول روغن موتور بین  بایست تعویض شود.  
 
 -آیا نیازی به اضافه کردن مکمل روغن موتور است؟ 3 اکثر شرکت های تولید کننده روغن موتور برای سبقت گرفتن از رقبای خود با اضافه کردن مکمل های ویژه به روغن موتور های تولیدی خود توانسته اند کارایی این محصول را بالا ببرند. بنابراین اگر شما از روغن موتور با کیفیتی استفاده می کنید نیازی به افزودن مکمل روغن موتور نیست. البته بعضی از مکمل ها به طور ویژه برای رفع عیوب تولید شده اند .به عنوان مثال مکمل روغن موتور نانو پروتک برای محافظت و جلوگیری از نشت روغن موتور تولید شده است. در صورتی که خودرو نشتی روغن موتور داشته باشد، استفاده از مکمل روغن موتور می تواند تا حد زیادی مشکل را برطرف کند.  
افزودنیها :    Zinc   ،روی بعنوان افزودنی برای جلوگیری از سایش فلز با فلز به روغن اضافه می گردد ، در حالت نرمال که روغن کار خود رابه خوبی انجام دهد  ٪00 چنین اتفاقی به ندرت روی می دهد ، اما در صورت بروز آن ، روی با فلز واکنش داده و از خراشیده شدن فلز جلوگیری می کند. میزان  مواد افزودنی ) مقداری کافی برای مصارف عادی است ، در موتورهایی که در دورهای بالا کار می کنند یا دارای توربوشارژر ٪044روی ( از هستند ، نیاز به روی بیشتری می باشد. ولی اینرا نیز بدانید که روی بیشتر ، محافظت بیشتری نمی کند بلکه محافظت طولانی تری دارد و در صورتیکه میزان تماس فلز با فلز بسیار زیاد باشد ، میزان بالای روی می تواند باعث ایجاد رسوب گردد.   Detergent  یا همان شوینده باعث می شود رسوبات اسیدی که از مخلوط سوخت و آب تولید می شوند ، جذب روغن شده و از رسوب دادن آنها Detergent و چسبیدنشان بر روی قطعات جلوگیری می نماید ، البته در مورد خودروهایی که مدتها با روغنهای بدون شوینده قدیمی ( یا با شوینده های ضعیف قدیمی ) ، کار کرده اند استفاده از روغنهای دارای شوینده های پیشرفته باعث می شود تا رسوبات چسبیده شده به قطعات موتور کنده شده و باعث ایجاد خرابی در موتور گردد ، از اینرو ، علی رغم توصیه  و تولیدکنندگان روغن مبنی بر امکان استفاده از روغنهای با کد API API بالا در خودروهای قدیمی ، سعی کنید از روغنی که دارای کد . بسیار بالاتر از نوع پیشنهاد شده برای خودرویتان میباشد ، استفاده ننمایید API   مواد اصلی تشکیل دهنده روغن علاوه بر  و Detergent که امروزه رکن اصلی افزودنیهای روغن محسوب می شوند ، مواد دیگری نیز جهت جلوگیری از ؛ ایجاد کف ، Zinc اکسیداسیون ، خوردگی ، زنگ زدگی و.... به روغن افزوده می شوند.  توجه: در هنگام تعویض روغن موتور حتما فیلتر روغن موتور را نیز تعویض کنید. زیرا ممکن است آلودگی های جذب شده توسط فیلتر روغن موتور با روغن موتور تمیز ترکیب شود و باعث آلوده شدن روغن موتور شود. اطلاعاتی تخصصی در مورد روغنها :    Viscosity Index: یا شاخص ویسکوزیته میزان حساسیت ویسکوزیته روغن در مقابل تغییرات دما می باشد و هر چه عدد بالاتری داشته باشد روغن عملکرد VI بهتری خواهد داشت.  
 
Flash Point:  به دمایی که در آن روغن بخار می شود ، گفته می شود. و برحسب درجه سانتیگراد و با پسوند در روی برخی قوطیهای روغن دیده می شود. F 044F مینیمم قابل قبول  می باشد و همیشه Flash Point . بیشتر معرف روغن بهتر است F   
 
Sulfated Ash:  خاکستر سولفاته ، مقدار ماده جامدی است که در هنگام سوخته شدن روغن بر جای می ماند ، میزان بالای این ماده باعث برجای ماندن رسوبات بر روی قطعات موتور شده و میزان کم آن هم باعث افزایش عمر سوپاپها می گردد.  چند نکته :   رعایت نکات زیر باعث افزایش عمر موتور و عملکرد بهتر آن خواهد شد :  0 با هر بار تعویض روغن ، فیلتر را نیز حتما تعویض نمایید ( بدون توجه به میزان کارکرد آن ) 2 از ترکیب چند روغن با یکدیگر پرهیز کنید.  
0. ثانیه درجا کار کرده و سپس تا مدتی با دور پایین برانید04 پس از استارت زدن اجازه دهید موتور حداقل   0 هیچگاه از افزودنیها استفاده نکنید ، چرا که ممکن است با افزودنیهای موجود در روغن سازگار نباشند ، و این را نیز بدانید که هرچه لازم باشد در خود روغن موجود است.  4. سال از تاریخ تولید آن گذشته ، استفاده نکنید 0 از روغنی که بیش از   2 سیاه نشدن روغن ، نشانه مرغوبیت آن نیست ، بلکه بدین معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصیها را نداشته است.  ۷ در صورتیکه سالهاست از روغن مینرال استفاده می کنید ، اقدام به تعویض آن با نوع سنتتیک یا نیمه سنتتیک ننمایید ( حتی با استفاده از روغن Flush)
 
باورهای غلط در مورد روغن موتور   
 
از زمانی که خودرو وارد ایران شد مواد مصرفی آن نیز از کشورهای صاحب تکنولوژی مانند روسیه و ... وارد شد و بدون اینکه آموزش و اطلاع رسانی مناسبی در خصوص آن به مصرف کننده ارایه شود در اختیار آن قرار گرفت و به مرور زمان فرهنگ استفاده صحیح و هماهنگ با پیشرفت تکنولوژی در میان مصرف کنندگان به دست فراموشی سپرده شد ، بطوری که آنچه در حال حاضر عموم مردم اعتقاد دارند مربوط به روغن هایی است که بیش از سه دهه پیش در کشور مورد استفاده قرار می گرفته است. از اینرو در ادامه مطلب باورهای نادرست و درست را برایتان شرح می دهم:
 
باور های نادرست در مورد روغن موتور:   0 روغن موتوری خوب است که غلیظ باشد، چرب باشد و شل نباشد. 2 از مواد غلیظ کننده در روغن موتور استفاده شود. 0 هنگام کار در موتور دیر سیاه شود یا اصلا سیاه نشود. 0 رنگ آن عسلی باشد. 4 هر هزار کیلومتر تعویض شود. 2 هر روغنی برای هر موتوری مناسب است. تمام موارد بالا بر اساس دانش کنونی و پیشرفت سطح تکنولوژی کاملا نادرست است.
 
نظر کارشناسان روغن در خصوص یک روغن موتور مرغوب چیست؟    . -زیاد غلیظ و ناروان نباشد 0 2 اضافه کردن مواد مکمل مانند غلظ کننده ها در روغن موتور مجاز نیست. 0 هنگام کار در موتور به تدریج سیاه شود: یکی از وظایف اصلی روغن موتور تمیز نگهداشتن موتور است ، به این منظور در روغن موتور مواد افزودنی اضافه می شود که وظیفه پاک کردن دوده و رسوبات را از بدنه موتور و معلق نگهداشتن آنها در روغن را دارند . این خاصیت در روغن های قدیمی وجود نداشت و به همین دلیل روغن های قدیمی توانایی پاک نگهداشتن موتور را نداشته و دیر سیاه می شدند.
0 هیچ ارتباطی بین رنگ روغن با کیفیت آن وجود ندارد. 4 کیلومتر کار 044444 تا 4444 در حال حاضر روغن های موتور بر حسب نوع و سطح کیفیت و اینکه در چه خودرویی استفاده می شوند بین می کنند. 2 هر موتوری به واسطه نوع طراحی به یک نوع روغن باسطح کیفیت مناسبش نیاز دارد و هر روغنی را در هر موتوری نمی توان استفاده کرد
 
جمع بندی:
در انتخاب و خرید روغن موتور بهتر است قبل از هر چیز به دفترچه راهنما خودرو خود مراجعه کنید و بعد فاکتورهای دیگر را در نظر بگیرید هرچند که ممکن برای مثال دفترچه خودرو شما روغن خاصی را برای خودرو پیشنهاد کرده باشد که این انتخاب ممکن است در شرایط آب و هوایی مطلوب و یا بر اساس شرایط آب و هوایی کشور تولید کننده خودرو باشد، ولی اگر شما در مناطق سرد سیر و یا گرم سیر زندگی می کنید بهتر است کمی در انتخاب و خرید روغن موتور نسبت به شرایط آب و هوای هوشیار تر باشید.
 

ما 43 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تصاویر تصادفی

بدون تصویر

روغن هیدرولیک با شاخص ویسکوزیته بالا

NORC HYDRAULISCH HVLP-M32 ISO VG 32

روغن هیدرولیک با شاخص ویسکوزیته بالا

NORC HYDRAULISCH HVLP-M32 ISO VG 32

روغن هیدرولیک با شاخص ویسکوزیته بالا

NORC HYDRAULISCH HVLP-M32 ISO VG 32